Z czego zrobiona jest taśma pakowa i na co uważać podczas jej wyboru

Dzisiaj chcemy Wam napisać kilka ciekawych informacji na temat taśmy pakowej, które mogą Wam pomóc w wyborze odpowiedniego rodzaju dla Waszych potrzeb, oczywiście wszystkie znajdziecie w naszym sklepie www.BezpiecznieZapakowane.pl

taśma pakowa jaką wybrać

Z czego są zrobione, jakie są rodzaje i do czego najlepiej się nadają.

Trochę teori:

Zacznijmy od tego, że podstawami technologii klejenia są właściwy dobór substancji klejących przy gruntownej znajomości właściwości fizycznych klejonych powierzchni i materiałów (papier, partony, folia).  Przyklejanie jest procesem łączenia dwóch powierzchni podczas  którego na co najmniej jedną działają siły adhezyjne w procesie wnikania w drobne pory, nierówności (adhezja mechaniczna) na powierzchni danego materiału i kohezyjne odpowiadające za późniejsze trzymanie się taśmy oraz kwestie estetyczne po odklejeniu taśmy od podłoża np. zostawianie śladów itp.

Adhezja (łac. adhaesio – przyleganie) – łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz (stałych lub ciekłych).

Kohezja – ogólna nazwa zjawiska stawiania oporu przez ciała fizyczne, poddawane rozdzielaniu na części. Jej miarą jest praca potrzebna do rozdzielenia określonego ciała na części, podzielona przez powierzchnię powstałą na skutek tego rozdzielenia.

adhezja i kohezja

Rozróżniamy trzy rodzaje klejów używanych które po naniesieniu na nośnik (np folie z tworzywa BOPP) tworzą taśmę pakową:

Solvent - Głównym składnikiem kleju jest naturalny kauczuk, jest to popularna grupa klejów, która zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur (od -10 do +60 stopni Celsjusza), klej stosunkowo stabilny chemicznie co wpływa na jego długi okres przydatności oraz trwałe połączenia klejone. Stosowany głównie do oklejania ciężkich kartonów i paczek. Taśma zwana jest również taśmą magazynową – zapakuj, magazynuj, rozpakuj . Chętnie stosowana przez producentów mrożonek dzięki odporności na niską temperaturę.

Hot-melt - Kauczuk syntetyczny otrzymywany na drodze sztucznej syntezy chemicznej. Stanowi podstawowy składnik sztucznej gumy. Spotyka się je także w elastycznych żelach, sztucznych piankach, wykorzystuje się je do produkcji elastycznych tkanin, lin i wielu innych zastosowań. Kompozycja kleju jest zwykle sformułowane tak aby temp. zeszklenia (początek kruchości) znajdował się poniżej najniższej temperatury pracy i odpowiednio wysoką temperaturę topnienia, aby w zakresie temperatur stosowania nie „parował” z nośnika. Większość powszechnie stosowanych klejów w tej grupie, bardzo szybko łączy się z powierzchnią z którą mają kontakt. Dobrze sprawdza się przy oklejania opakowań foliowych i kartonowych. Taśma zwana jest również taśmą transportową – zaklej, przetransportuj, rozklej.

Akryl - W procesie wytwarzania emulsja akrylowa jest łączona ze środkiem sieciujący. Proporcje tych dwóch podstawowych składników wpływają na siłę klejenia oraz rodzaj substancji z jakimi klej będzie tworzył wiązania na poziomie atomowym w przyszłości. Klej odporny na starzenie i promieniowanie UV. Zakres temperatury to od +50 do -10 stopni Celsjusza. Produkt popularny w przemysłach budowlanym i metalowych przy oklejaniu palet zabezpieczonym folią. Uważany za produkt niższej jakości, aktualnie silnie modyfikowany chemicznie co zmienia zakres jego stosowania i przydatności.

Do wyboru mamy także dwa typy taśm pakowych (podobnie jak w przypadku folii stretch) czyli ręczne które możemy aplikować przy użyciu zwykłego dyspensera, oraz maszynowe, gdzie za aplikacje odpowiedzialna jest odpowiednio skonstruowana maszyna.

Bardzo ważnym elementem na który należy zwracać uwagę podczas wyboru taśmy pakowej, jest to ile taśmy jest nawinięte na rolkę. Rżni producenci różnie podają długość. Przyjęło się podawanie długości w yardach – y, rzadziej w metrach – m. W dobrym tonie jest jednak podawanie długości według obydwu systemów metrycznych. Dlaczego jednak niektórzy wolą podawać długość w yardach a nie w metrach? Ponieważ w opinii niektórych sprzedających, lepiej to wygląda i łatwiej “złowić” nieuważnego klienta. Przecież 60y  wygląda lepiej niż 50m, albo 66y lepiej niż 60m. Kupujący często nie jest tego świadomy i kupuje krótszą taśmę za cenę dłuższej. Warto zwracać na to uwagę.

Do najpopularniejszych marek taśm na świecie należą 3M, Tesa oraz VIBAC

Sprawdź również:

Kategorie blog
Znajdź nas na:

BezpiecznieZapakowane.pl na Facebook BezpiecznieZapakowane.pl na YouTube BezpiecznieZapakowane.pl na Instagramie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl